КРУГЛИЙ СТІЛ НА ТЕМУ: «ПАРЛАМЕНТСЬКИЙ КОНТРОЛЬ У СФЕРІ ПУБЛІЧНИХ ФІНАНСІВ» У ВЕРХОВНІЙ РАДІ УКРАЇНИ

Надрукувати

20181003_1738263 жовтня 2018 року за ініціативи Асоціації українських правників та Комітету Верховної Ради України з питань бюджету відбувся Круглий стіл на тему: «Парламентський контроль у сфері публічних фінансів», захід проходив в конференц-залі Верховної Ради України.

У дискусії взяли участь Голова Верховної Ради України Андрій Парубій, Голова Комітету з питань бюджету Андрій Павелко, Голова Рахункової палати Валерій Пацкан, народні депутати, Президент Асоціації українських правників – проф. Василь Костицький, представники центральних органів виконавчої влади, вчені, члени Асоціації українських правників, провідні науковці та експерти неурядових організацій.20181003_142551

Модераторами були президент Асоціації українських правників проф. Василь Костицький, акад. Олександр Копиленко – Директор Інституту законодавства Верховної Ради України, Оксана Продан – народний депутат України.

Із привітальними промовами виступили: Андрій Парубій – Голова Верховної Ради України, Андрій Павелко – Голова Комітету з питань бюджету, Валерій Пацкан – Голова Рахункової палати, Олександр Копиленко – Директор Інституту законодавства Верховної Ради України.20181003_143750

Відкриваючи захід, Голова Верховної Ради України Андрій Парубій зазначив, що Верховна Рада сприймається усіма, перш за все, як законодавчий орган влади. Водночас слід пам’ятати, що одна із ключових функцій українського Парламенту – це контролююча функція.

«І тому для мене було так важливо, щоб Парламент цього скликання зміг обрати Рахункову палату. Рахункова плата на сьогодні повноцінно функціонує як орган вищого фінансового контролю», – наголосив Голова Верховної Ради та привітав Голову та членів Рахункової палати з початком цієї роботи, яка є інструментом парламентського контролю, у тому числі, контролю за використанням публічних фінансів.

«Нам доводиться працювати у непростий час. Ми проводимо реформи фактично у всіх сферах суспільного життя. І для нас надзвичайно важливо, що кращі експерти, науковці допомагають Верховній Раді України, Кабінету Міністрів у виробленні нових, ефективних механізмів контролю за публічними фінансами», – підкреслив А.Парубій.

За словами Голови Верховної Ради України, важливим є пошук нових, актуальних інструментів контролю Верховної Ради за використанням публічних фінансів. «У питанні контролю за публічними фінансами надзвичайно важливою є гармонійна співпраця між Верховною Радою України і Кабінетом Міністрів. За останні роки ми змогли продемонструвати якісно новий рівень співпраці, у тому числі, у формуванні головних фінансових документів, зокрема, законопроектів про Державний бюджет. За останні два роки, напевно, вперше за десятки років, до Українського Парламенту законопроект про Державний бюджет України надходив вчасно, згідно з терміном, передбаченим Законом. І минулого року, напевно, вперше ми змогли проголосувати бюджет у нормальному обговоренні у робочий день. Саме це є високим показником співпраці і взаєморозуміння між законодавчою та виконавчою гілками влади», – наголосив А.Парубій.

20181003_144059Голова Верховної Ради України зазначив, що, зважаючи на останні законодавчі ініціативи щодо основних засад фінансового контролю, нам необхідно знайти спільне виважене рішення. Перш за все, щоб забезпечити неухильне дотримання вимог Конституції щодо контролю за бюджетним ресурсами, а також вимог Лімської декларації вищих органів фінансового контролю щодо організаційної та фінансової незалежності вищого органу фінансового контролю, яким в Україні є Рахункова палата.

Голова Комітету з питань бюджету Андрій Павелко у своєму виступі зазначив, що насамперед функція контролю пов’язана з діяльністю Рахункової палати, яка відповідно до статті 98 Конституції України від імені Верховної Ради України здійснює контроль за надходженням коштів до державного бюджету України та їх використанням.

Важливою складовою зазначеного парламентського контролю також є діяльність безпосередньо Верховної Ради, Комітету з питань бюджету та інших комітетів, які беруть участь у процесі розгляду і затвердження державного бюджету, контролю за його виконанням та відповідного звіту.

Слід зазначити, продовжив Андрій Павелко, що у цьому скликанні Верховна Рада здійснила законодавче реформування Рахункової палати, прийнявши у 2015 році нову редакцію Закону про Рахункову палату. На думку багатьох експертів, цей Закон є прогресивним і сприяє удосконаленню роботи Рахункової палати, зокрема, у частині прозорого механізму призначення членів Рахункової палати на конкурсній основі.

Бюджетним комітетом було проведено підготовку до першого такого конкурсу, а у березні цього року Верховна Рада призначила новий склад Рахункової палати.20181003_151530

Голова Рахункової палата Валерій Пацкан відмітив, що на сьогодні Рахункова палата продемонструвала єдність у свої роботі, прозорість та публічність у висвітленні своєї діяльності. На даний час є необхідність у розширенні впровадження міжнародних стандартів фінансового контролю з метою покращення результатів зовнішнього фінансового аудиту та їх належного застосування.

Водночас Голова Рахункової палати Валерій Пацкан запевнив присутніх, що Рахункова палата оновлює свою діяльність у частині проведення аудитів. В.Пацкан поінформував, що вперше за 22 роки Рахункова палата України проводить функціональну оцінку за участі міжнародних партнерів, за сприяння яких вдалося проаналізувати діяльність Рахункової палати і визначити зміни, які необхідно впровадити. «Звіт за результатами оцінки діяльності Рахункової палати обов’язково буде публічним. Ми обов’язково поінформуємо Голову Верховної Ради та Комітет з питань бюджету. Уся громадськість буде знати про результати функціональної оцінки», – зазначив він.

20181003_142745Також Голова Верховної Ради України Андрій Парубій, голова Комітету з питань бюджету Андрій Павелко та Голова Рахункової палати Валерій Пацкан подякували Асоціації українських правників за ініціювання проведення даного заходу і зазначили, що Уряду  та іншим органам державної влади для ефективної роботи не вистачає молодих спеціалістів ( представників наукової сфери, громадських організацій).

Учасники обговорення акцентували увагу на важливості вдосконалення державних механізмів контролю у сфері публічних фінансів та подальшому впровадженні міжнародних стандартів у сферу контролю за формуванням і використанням публічних фінансів.